اگر آمپر آب پژو ۲۰۶ بالا برود چه میشود

اگر آمپر آب پژو ۲۰۶ بالا برود چه میشود

در پشت فرمان همه ی خودروها نمایشگری قرار دارد که اطلاعاتی درباره ی وضعیت موتور خودرو و سرعت خودرو را نشان میدهد، که به آن پشت آمپر میگویند. یکی از مهمترین قسمت های مربوط به پشت آمپر، مربوط به آب است. در این بخش دمای آب رادیاتور نشان داده میشود. این دما در خودروهای مختلف، رنج متفاوتی دارند و باید در بازه ی خاصی باشند. دمای آب نباید از مقدار خاصی بیشتر و یا کمتر شود. به این مقدار از دما رنج کاری میگویند. رنج کاری پژو ۲۰۶ در تمام مدل ها و در تمام تیپ ها بین دمای ۹۲ درجه سانتی گراد تا دمای ۹۸ درجه سانتی گراد است. این دما حتی در تمام فصول هم یکی است و نباید تغییری اگر دمای آب رادیاتور از حد مجاز بالاتر برود چه میشود؟

اگر دمای آب رادیاتور از حد مجاز بالاتر برود آب جوش میاید. اگر از لحاظ علمی به این موضوع نگاه کنیم بالا رفتن دمای آب باعث انبساط و افزایش حجم آب میشود و این افزایش حجم نیاز به فضای بیشتری در سیستم خنک کننده است. اگر آب جوش بیاید و دمای نقطه ی جوش رو هم رد کند مشکلات زیادی پیش میاید.

ترکیدن رادیاتور خنک کننده ی آب و شلنگ های آب

افزایش دمای آب باعث افزایش حجم آب شده و این موضوع باعث فشار آمدن به شلنگ ها و رادیاتور خنک کننده ی موتور میشود. حرکت کردن با رادیاتور خنک کننده آسیب دیده، باعث بوجود آمدن مشکلات جدی در موتور میشود.

سوختن واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر قطعه ای است مستطیل شکل، ضخامت تقریبا ۳ الی ۴ میلی متری است. این قطعه بین قسمت پایین موتور و بالای موتور (همان سرسیلندر) قرار دارد. وظفیه ی این قطعه قرار گرفتن بر روی شیار های جداکننده ی آب و روغن است. اگر دمای آب بالا برود و آب جوش شود، این واشر آسیب میبیند و عمل جدا کردن آب و روغن را خوب انجام نمیدهد. اکثر خودروهای تولیدی کمپانی پژو این ضعف را دارند.

تخلیه شدن گاز کولر خودرو

وقتی در هنگام بالا بودن دمای آب رادیاتور کولر روشن باشد و در همان هنگام خودرو جوش بیاورد امکان تخلیه شدن گاز کولر بسیار زیاد است. دلیل بروز این مشکل هم تحت فشار قرار گرفتن گاز R134 است.

آسیب رسیدن به قطعات موتور

کار کردن قطعات اصلی موتور مانند رینگ و پیستون در دمای بیش از حد مجاز باعث آسیب دیدن این قطعات میشود. حتی در صورتی که خودروی شما جوش آورد، و مجبور به خاموش کردن خودرو شدید. هر دقیقه یک تک استارت بزنید (خودرو روشن نشود) تا رینگ و پیستون حرکت کوچکی کنند.

نکته:

گاهی اوقات نشانگر دمای آب در پشت آمپر، دمای درست را نشان نمیدهد و به اشتباه راننده فکر میکند دما بالاتر از حد مجاز و یا پایین تر از حد مجاز است. این ایراد در خودروهای ۲۰۶ تیپ ۶ بیشتر دیده میشود. علت غلط نشان دادن خرابی فشنگی آب و درست کار نکردن پشت آمپر است. برای دیدن مقدار درست دمای آب باید از دیاگ استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما فقط تهران