آب رادیاتور وظیفه ی خنک سازی موتور خودرو را دارد. این آب با رد شدن از منافذ سیلندر گرما را به خود میگیرد و سیلندر را خنک میکند. آب با چرخش و گذشتن از رادیاتور خنک میشود و این پروسه دوباره تکرار میشود.

فشنگی آب چیست؟

دمای آب رادیاتور و دمای آب داخل موتور همیشه جز اصلی ترین پارامترهایی است كه یك راننده همیشه باید برسی كند. قطعه ای كه دمای آب را هر لحظه میسنجد فشنگی آب یا سنسور دمای مایع خنک کننده و یا فشنگی فن موتور نام دارد.

در زمان های قدیم به این قطعه شمع آب نیز گفته میشد.

Coolant temperature sensor  سنسور دمای آب و یا فشنگی آب در مسیر مایع خنك كننده موتور یا همان آب رادیاتور قرار میگیرد و با رد شدن آب رادیاتور از این سنسور، دمای آب لحظه به لحظه آب رادیاتور را به ecu و پشت آمپر میدهد.

فشنگی آب یك مقاومت متغیر با ضریب حرارتی منفی است كه با كاهش دما مقدار مقاومت آن افزایش یافته و با افزایش دمای آب مقاومت فشنگی کاهش پیدا میکند. به همین دلیل است که با رسیدن دمای آب به 97 درجه هیچ مقاومتی در فشنگی وجود ندارد و فن راه اندازی میشود.

این اطلاعات از طریق سیمکشی از فشنگی آب به پشت آمپر برای اطلاع راننده و به ecu برای راه اندازی فن ارسال میشود.

ecu از اطلاعات فشنگی آب چه استفاده ای میكند؟

فشنگی فن یا فشنگی آب دمای آب را میسنجد و به ecu ارسال میکند که کامپیوتر از اطلاعات دمای آب استفاده های مختلفی میکند.

. تشخیص سرد بودن هوا و تشخیص راه اندازی و اتمام ساسات

اگر راننده ی قدیمی باشید و یا اگر خودروهای پدرانتان یادتان باشد، همیشه در هوای سرد میگفتنتد که باید ماشین را گرم کنند. برای کرم کردن در اتومبیل دکمه ای بود که به آن ساسات میگفتند. آنها دکمه ی ساسات را میکشیدند، و با کشیدن دکمه ی ساسات هوا و بنزین و جرقه ی بیشتری تولید میشود و دور موتور خودرو بالا میرفت تا خودرو در هوای سرد خاموش نشود البته ناگفته نماند که این کار با چند استارت و دود بسیار بعد از روشن شدن همراه بود. خودرو در حالت ساسات باقی میماند تا با طی کردن مسافتی راننده دکمه ی ساسات را در جای خود قرار میداد. اما این کار در خودروهای جدید اتوماتیک انجام میشود.

یکی از وظایف فشنگی آب تشخیص دمای آب در هر لحظه و ساسات کردن و قطع ساسات در استارت اولیه است.

 

• کارکرد فن خنک کننده موتور

فن خنک کننده ی موتور قطعه ای است که روی رادیاتور آب بسته میشود و با گرم شدن آب داخل رادیاتور فن کار میکند و با خنک شدن آب، فن خاموش میشود. فن خنک کننده ی موتور، دستور شروع کار کردن را از ECU میگیرد. Ecu هم میزان دمای آب را از فشنگی آب میگیرد. با خنک شدن آب رادیاتور فن خاموش میشود.

 

• تشخیص کارکرد فن در دور کند و دور تند

امروزه بیشتر فن های خنک کننده ی رادیاتور دو دور هستند. یک دور از فن ها سرعت کمی دارد که به آن دور کند فن و کار کرد فن با سرعت بیشتر دور تند فن میگویند.

فن در دمای مشخص کار میکند و آب رادیاتور را خنک میکند. حالا اگر به دلایل مختلف مثل ماندن در ترافیک و یا سربالایی ها آب رادیاتور خنک نشود و دمای آب از ۱۰۰ درجه داغ تر شود فن در دور تند کار میکند. تشخیص دمای کارکرد فن در دور تند یا کند به عهده ی فشنگی آب میباشد.

علائم خرابی این سنسور دمای آب

دمای آب درست نشان داده نمیشود

دمای آب پشت آمپر با دمای ecu  در دستگاه دیاگ عدد متفاوتی را نشان میدهد.

دود كردن و افزایش مصرف خودرو

بد روشن شدن خودرو

همیشه قبل از تعویض این سنسور بخاطر داشته باشید كه اگر سوكت سولفاته زده باشد و یا آب رادیاتور كم باشد و یا سیستم خنك كننده هواگیری نشده باشد دما را درست نشان نمیدهد.

خودروهای خانواده پژو پارس ، پژو 405 و سمند و زانتیا اگر یونیت فن داشته باشند 3 فشنگی دارند و اگر بدون یونیت باشد و یا خودروهای پراید تیبا وپیکان 2 فشنگی دارند.

فشنگی ها به 3 رنگ تقسیم میشوند.

سوكت قهوه ای كه برای یونیت فن است

سوكت سبز برای ecu

سوكت آبی برای پشت آمپر.

بخاطر داشته باشید با قطع شدن سوكت این سنسور فن یكسره كار میكند. دلیل آن هم جلوگیری از جوش آوردن خودرو در زمانی كه هیچ اطلاعاتی از فشنگی دریافت نشود خودروی شما جوش نیاورد.