آشنایی با سنسور ضربه

سنسور ضربه سنسور ناک

سنسور ضربه سنسور ناک


سنسور ضربه چیست؟

وقتی خودرو خطای سنسور ضربه میدهد چه کاری باید انجام دهیم؟

آشنایی با سنسور ضربه را در این مطلب بخوانید
سنسور ضربه یا سنسور ناک (knock) قطعه ای است که روی پر لرزش ترین نقطه ی موتور نصب شده و همانطور که از اسمش پیداست وظیفه ی سنجش مقدار لرزش را دارد.

سنسور ضربه مقدار لرزش را سنجیده و اطلاعات را به کامپیوتر خودرو ارسال میکند و کامپیوتر خودرو با توجه به مقدار لرزش موتور اگر لرزش نرمال باشد عکس العملی نشان نمیدهد ولی اگر لرزش غیر عادی باشد اولین عکس العملی که کامپیوتر نشان میدهد چراغ چک را روشن میکند و روی پاشش سوخت تاثیر میگذارد.

اما چرا این اتفاق میافتد؟ وقتی این لرزش بیشتر میشود که موتور مشکلی داشته باشد اما خیلی مواقع ظاهرا موتور مشکلی ندارد ولی خودروی شما روی دستگاه دیاگ خطای سنسور ضربه را میدهد، در این حالت خودروی شما مشکل اکتان سوخت را دارد و با بنزین سوپر مشکل شما حل میشود.

اما اگر خودروی خود را دوگانه سوز کرده باشید و به این مشکل برخوردید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر خودردیی داشته باشید که خودتان دگانه سوز کرده باشید و فابریک کارخانه نباشد تنها کاری که میتوانید انجام دهید با دستگاه دیاگ کامپیوتر خودروی خود را دانلود میکنید و سنسور ناک را از سیستم برنامه ی خودروی خود پاک میکنید.

اگر با روشن شدن چراغ چک خطای سنسور ناک را مشاهده کردید و متوجه شدید که خودرو ضعیف شده است این امر طبیعی است چون در این حالت کامپیوتر خودرو مقدار سوخت تزریقی را کمتر میکند. حال این سوال برای شما پیش میاید که چرا این موضوع پیش میاید؟ چون خودرو وقتی لرزش بیش از اندازه داشته باشد به تمام قطعه های مکانیکی خودرو آسیب میرسد این سنسور با کم کردن مقدار پاشش سوخت رنج این آسیب را کمتر میکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما فقط تهران